Prešov 23. novembra (TASR) - Schopnosť načrtnúť stratégiu rozvoja slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce s prioritami v programovom období Európskej únie (EÚ) 2007 až 2013 je podľa účastníkov dnešného odborného seminára v Prešove najväčší problém súčasnosti. Spôsobuje ho nedostatok koordinácie medzi ministerstvami a úradmi samosprávnych krajov Prešovského a Košického a prehnaný rezortizmus v problematike cezhraničnej spolupráce.
Ako po skončení podujatia povedal pre TASR Alexander Duleba, riaditeľ Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (RC SFPA), nezisková organizácia (n. o. ), bolo by veľkou chybou keby SR nevyužila \"možnosti, ktoré nám ponúka nový nástroj európskej politiky susedstva a partnerstva\". V rámci finančnej perspektívy 2007 - 2013 je naň alokovaných zhruba 11,2 miliardy EUR, v prepočte 399 miliárd SKK. Na podporu rozvoja cezhraničnej spolupráce je z tejto sumy určených 5 %. Na bezprostredné aktivity na území susediacich krajov - Prešovského, Košického a Zakarpatskej oblasti je bezmála 69 miliónov EUR z Európskeho regionálneho rozvojového fondu.
Dňom 9. novembra vstúpilo do platnosti nariadenie Európskeho parlamentu o podmienkach, na základe ktorých EÚ poskytne pomoc krajinám, na ktoré sa vzťahuje jej nová politika susedstva a partnerstva. Z hľadiska SR je významné, že jednou z týchto krajín je Ukrajina. Duleba povedal, že nariadenie predpokladá zmenu pravidiel programovania, čerpania a inštitucionálneho zvládnutia čerpania týchto peňazí. Podľa jeho názoru absentuje v súčasnom období partnerstvo v príprave základného postupu všetkých zainteresovaných. Hlavným ťahúňom by mala byť medzivládna komisia pre cezhraničnú slovensko-ukrajinskú spoluprácu. Jej najbližšie zasadnutie sa chystá v prvej decembrovej dekáde na Ukrajine. Komisii budú adresovať aj svoje \"najvážnejšie\" odporúčania. Za jedno z nich Duleba považuje to, aby riadiaci orgán sídlil na východnom Slovensku.
Riaditeľ prešovskej kancelárie SFPA Vladimír Benč uviedol, že na základe spolupráce s užhorodským pracoviskom Národného inštitútu strategických štúdií Ukrajiny viac rokov monitorujú problémy v rozvoji cezhraničnej slovensko-ukrajinskej spolupráce.
Na podujatí v Prešove chýbali zástupcovia Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR, naopak boli prítomní viacerí oficiálni činitelia zo Zakarpatskej oblasti.
(1 EUR = 35,658 SKK)
0